The 3rd WNLR Awards were held on 27th December 2016 on location at the Vine Children’s Home, and was attended by collaborators of both the Wesbr Foundation and Vine Children’s Home Collaborators. The following were the nominees, with winners in bold.

 

Academic Awards
Sandra award for Best Male Primary School Pupil   Mumba award for Best Female Primary School Pupil
Based on School Reports   Based on School Reports
1 Luka Mwape   1  Zeliya Muluti
2 Emmanuel Mubanga   2  Mirriam Zimba
    3 Marvelous Meta
     
Moono award for Most Improved Primary School Pupil    
Based on School Reports    
1 Mirriam Zimba    
2 Zeliya Muluti    
3 Marvelous Meta    
4 Judith Hanyulu    
     
Gerald award for Best Female Secondary School Pupil   Dennis award for Best Male Secondary School Pupil
Based on School Reports    
1. Evelina Zimba   1 Elias Sakala
2 Agness Kaunda   2 Emmanuel Kaunda
3 Maria Kaunda    
Enia award for Most Improved Secondary School Pupil    
Based on School Reports    
1 Mabvuto Kaunda    
2 Elias Sakala    
     
Chitalu award for Best Male Pupil   Chisanga award for Best Female Pupil
Based on School Reports   Based on School Reports
1 Emmanuel Kaunda   1  Zeliya Muluti
2 Elias Sakala   2  Mirriam Zimba
    3  Evelina Zimba
    4 Marvelous Meta
     
     
Bupe award for Pupil of the year    
Based on School Reports    
1  Zeliya Muluti    
2  Mirriam Zimba    
3  Evelina Zimba    
4 Marvelous Meta    
     
Misc Awards
     
Garry award for Most Disciplined Boy   Moonga award for Most Disciplined Girl
Staff Discretion   Staff Discretion
1 Elias Sakala   1 Judith Hanyulu
2 Emmanuel kaunda   2 Maria Kaunda
3 Mabvuto Kaunda   3 Zelia Muluti
4 Luka Mwape   4 Febby Musonda
5 Emmanuel Mubanga   5 Evelina Zimba
     
Grace award for Smartest Boy   Ng’andwe award for Smartest Girl
Staff Discretion   Staff Discretion
1 Emmanuel Kaunda   1 Majory Gomani
2 Elias Sakala   2 Charity Museke
3 Mabvuto Kaunda   3 Agness Kaunda
    4 Memory Chanda
    5 Maria Kaunda
     
Kumbuka award for Neatest Boy   Nkhata award for Neatest Girl
Staff Discretion   Staff Discretion
1 Mabvuto Kaunda   1 Agness Kaunda
2 Emmanuel Kaunda   2 Majorie Gomani
3 Elias Sakala   3 Charity Museke
4 Luka Mwape   4 Marvelous Meta
5 Emmanuel Mubanga   5 Maria Kaunda
Lulu award for Most Committed Boy   Bwalya award for Most Committed Girl
Staff Discretion   Staff Discretion
1 Elias Sakala   1 Mailesi Mwale
2 Mabvuto Kaunda   2 Memory Chanda
3 Emmanuel Kaunda   3 Maria Kaunda
4 Luka Mwape   4 Agness Kaunda
    5 Judith Hanyulu
     
Chileshe award for Most Hardworking Boy   Josephine award for Most Hardworking Girl
Staff Discretion   Staff Discretion
1 Mabvuto Kaunda   1 Judith Hanyulu
2 Emmanuel Kaunda   2 Evelina Zimba
3 Elias Sakala   3 Marvellous Meta
    4 Maria Kaunda
    5 Febby Musonda
     
Mulenga award for Best Male Athlete   Eskaya award for Best Female Athlete
Staff Discretion   Staff Discretion
1 Mabvuto Kaunda   1 Agness Kaunda
2 Emmanuel Kaunda   2 Evelina Zimba
3 Elias Sakala   3 Zelia Muluti
4 Luka Mwape    
5 Emmanuel Mubanga    
     
     
Miselo award for Entertainer of the Year   Lwethu award for Upcoming Scientist
Staff Discretion   Staff Discretion
1 Mailesi Mwale   1 Emmanuel Kaunda
2 Luka Mwape   2 Mabvuto Kaunda
3 Elias Sakala    
4 Charity Museke    
     
Mphatso award for Creative Arts   Wiza award for Philosophy
Staff Discretion   Staff Discretion
1 Elias Sakala   1 Maria Kaunda
2 Evelina Zimba   2 Charity Museke
3 Marvellous Meta    
4 Mabvuto Kaunda    
     
Wesbr award for Child of the Year   WNLR Awards for Distiguished Service
Staff Discretion    
1 Zeliya Muluti   1 Nyau Moses
2 Marvelous Meta   2 Mwale Charles
3 Evelina Zimba   3 Edward
4 Elias Sakala   4 Kennedy
5 Emmanuel Kaunda   5 Muvwanga (Mrs)
6 Maria Kaunda