The 2nd WNLR Awards were held on 31st December 2015 on location at the Vine Children’s Home, and was attended by collaborators of both the Wesbr Foundation and Vine Children’s Home. Below were the nominees, with winners in bold.

WNLR Awards 2015
Academic Awards
     
Wanzya Award for Best Male Primary School Pupil   Kubu Award for Best Male Pupil
Based on School Reports   Based on School Reports
1  Paulos Mutambo   1  Paulos Mutambo
2 Kumbukani Mutambo   2 Kumbukani Mutambo
3 Masterno Mutambo   3 Masterno Mutambo
4  Elias Sakala   4  Elias Sakala
5  Mabvuto Kaunda   5  Mabvuto Kaunda
     
Kunda Award for Best Female Primary School Pupil   Ling’au Award for Best Female Pupil
Based on School Reports   Based on School Reports
1  Zeliya Muluti   1  Zeliya Muluti
2  Mirriam Zimba   2  Mirriam Zimba
3  Evelina Zimba   3  Evelina Zimba
4 Marvelous Meta   4 Marvelous Meta
5  Judy Hanyuma   5 Maria Kaunda
     
Beatrice Award for Most Improved Primary School Pupil   Wien Award for Pupil of the year
Based on School Reports   Based on School Reports
1 Mirriam Zimba   1  Paulos Mutambo
2  Masterno Mutambo   2  Zeliya Muluti
3  Kumbukani Mutambo   3 Mirriam Zimba
4  Paulos Mutambo   4  Evelina Zimba
5  Evelina Zimba   5 Kumbukani Mutambo
     
Matampulo & Anthony Award for Best Secondary School Pupil    
Based on School Reports    
1 Maria Kaunda    
2  Emmanuel Kaunda    
3  Mailesi Mwale    
4 Agness Kaunda    
5  Memory Chanda    
     
Pethias Award for Most Improved Secondary School Pupil    
Based on School Reports    
1   Memory Chanda    
2  Mailess Mwale    
3  Emmanuel Kaunda    
4  Agness Kaunda    
5 Maria Kaunda    
     
     
Misc Awards
     
Sandra Award for Most Disciplined Boy   Colette Award for Most Disciplined Girl
Staff Discretion   Staff Discretion
1  Masterno Mutambo   1  Evelina Zimba
2 Mabvuto Kaunda   2  Maria Kaunda
3 Kumbukani Mutambo   3 Marvelous  Meta
4 Elias Sakala   4  Judy Hanyulu
5  Paulos Mutambo   5 Zeliya  Muluti
     
Bupe Mutale Award for Smartest Boy   Bupe Mutale Award for Smartest Girl
Staff Discretion   Staff Discretion
1  Masterno Mutambo   1 Maria Kaunda
2  Kumbukani Mutambo   2  Judy Hanyulu
3 Elias Sakala   3 Agness Kaunda
4 Mabvuto Kaunda   4  Evelina Zimba
5  Paulo Mutambo   5  Mailess Mwale
     
Lituwa Award for Neatest Boy   KV Award for Neatest Girl
Staff Discretion   Staff Discretion
1 Masterno Mutambo   1  Memory Chanda
2 Paulos Mutambo   2  Evelina Zimba
    3  Judith Hanyulu
    4  Zeliyah Muluti
    5 Maria Kaunda
     
Sandie Award for Most Committed Boy   Mirriam Award for Most Committed Girl
Staff Discretion   Staff Discretion
1 Mabvuto Kaunda   1  Mailess Mwale
2 Masterno Mutambo   2  Agness Kaunda
3 Elias Sakala   3 Memory Chanda
4 Kumbukani Mutambo    
5 Paulos Muta    
     
     
     
     
Bupilo Lisulo Award for Most Hardworking Boy   Bunde Lisulo Award for Most Hardworking Girl
Staff Discretion   Staff Discretion
1 Masterno Mutambo   1  Marvelous Meta
2  Mabvuto Kaunda   2  Majory Gomani
3  Emmanuel Kaunda   3  Memory Chanda
    4  Evelina Zimba
    5  Judith Hanyulu
     
Grace Award for Best Male Athlete   Rosemary Award for Best Female Athlete
Staff Discretion   Staff Discretion
1  Emmanuel Kaunda   1  Agness Kaunda
2  Mabvuto Kaunda   2 Judith Hanyulu
    3 Evelina Zimba
    4  Memory Chanda
     
     
Lisulo Malimba Award for Entertainer of the Year   Indranil Roy Award for Upcoming Scientist
Staff Discretion   Staff Discretion
1 Mailess Mwale   1 Emmanuel Kaunda
2  Judith Hanyulu   2 Charity Museke
3 Zeliya Muluti   3  Maria Kaunda
    4  Evelina Zimba
     
     
     
     
Bwalya Award for Child of the Year   WNLR Award for Distiguished Service
Staff Discretion    
1 Evelina Zimba   Moses Nyau
2  Maria Kaunda   Charles Mwale
3  Paulos Mutambo   Mothers and Uncles of Vinebranch
4 Masterno Mutambo    
5  Judith Hanyulu